e-Devlet Kapısı

Şifrenizin ve Kişisel Bilgilerinizin Güvenliği için Dikkat Etmeniz Gerekenler

e-Devlet Kapısı; tek noktadan pek çok kamu hizmetine kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Kişisel bilgilerinize kolayca erişmenize, çeşitli başvuru ve işlem olanaklarından faydalanmanıza imkân veren e-Devlet Kapısı'nı kullanırken lütfen bu sayfada bulunan öneri ve uyarıları dikkate alınız.

e-Devlet Kapısı; Adli Sicil Belgesi’nin elektronik ortamda güvenli bir şekilde temin edilebildiği, askerlik durum belgesi, öğrenci belgesi gibi belgelerin kurumlara gitmek gerekmeden e-Devlet Kapısı üzerinden barkodlu olarak alınabildiği, vergi borcunun sorgulanabildiği, sosyal güvenlik bilgilerine, tapu bilgilerine, yerel yönetimlerce sunulan hizmetlere ve kişiye özel pek çok bilgiye erişilebilen güvenli bir ortamdır. Bu nedenle e-Devlet Kapısı hizmet sunumunda yüksek güvenlik önlemleri alınmakta ve uygulanmaktadır. Bu bilgi ve hizmetlere erişim için belli sisteme giriş yöntemleri (şifre, elektronik imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı) kullanılmaktadır. Kişisel bilgilerin başkaları tarafından ele geçirilme ve maddi-manevi zarara uğrama riski nedeniyle şifre güvenliği büyük bir öneme sahiptir.

e-Devlet Şifresi ile ilgili Hatırlatmalar...

e-Devlet şifresinin kullanımı ile ilgili pek çok hatalı bilgi, çeşitli ortamlarda yayılmaktadır. Bu sebeple, öncelikle e-Devlet şifresinin güvenliği ile ilgili kısa bir hatırlatma yapmak istiyoruz...

Şifrenizi Resmi Sayfa ve Uygulamalarda Kullanınız

 • e-Devlet Kapısı’nın www.turkiye.gov.tr dışında bir adresi bulunmamaktadır. Sisteme erişim için her zaman tarayıcınızın adres çubuğuna kendiniz www.türkiye.gov.tr adresini giriniz. Yönlendirme ile e-Devlet Kapısı’na ulaştığınızda adres çubuğu ve güvenlik sembollerini kontrol ediniz. e-Devlet hesabınıza giriş işlemlerini https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresi aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu adresler dışında e-Devlet Kapısı logosu ve görsellerini kullanarak yapılan sahte web sitelerde giriş işlemi veya başka işlem yapmayınız.
 • e-Devlet Kapısı’nın mobil uygulamalarını Google Play, App Store ve App Gallery uygulamalar marketlerinden indirebilirsiniz. Uygulama marketlerinde, resmi uygulamaların geliştiricisinin “T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi” olduğundan emin olunuz. Resmi uygulamalar dışında e-Devlet Kapısı logosu ve görsellerini kullanarak yapılan sahte mobil uygulamalarda giriş işlemi veya başka işlem yapmayınız.

Şifrenizi Kimseyle Paylaşmayınız

 • e-Devlet şifreniz size özeldir ve kişisel bilgilerinizin güvenliği için şifrenizi kimseyle paylaşmayınız. Kredi başvurusu, işe giriş vb. nedenler ile sizden şifrenizi isteyen kişilere şifrenizi vermeyiniz. Şifrenizi verdiğiniz kişiler pek çok kişisel bilginize ulaşabilir ve adınıza işlem yapabilir. e-Devlet Kapısı çalışanları da dahil olmak üzere hiç kimse sizden kişisel bilgi istemez, şifrenizi sormaz, şifrenizi göremez ve adınıza şifre değişikliği yapamaz. Sizden kişisel bilgilerinizi veya e-Devlet şifrenizi telefon, e-posta vb. yollar ile isteyen kişilere karşı dikkatli olunuz, bilgilerinizi vermeyiniz.
 • e-Devlet Kapısı çalışanları sizi arayarak şifrenizi sormaz, bu nedenle kendisini e-Devlet Kapısı çalışanı olarak tanıtarak şifrenizi isteyen kişilere itibar etmeyiniz.
 • Sizden e-Devlet şifrenizi isteyenleri savcılıklara bildiriniz.

Güçlü Şifreler Belirleyiniz

 • Şifreyi ilgili sayfada belirtilen güçlü şifre oluşturma kriterlerine uygun bir şifre olarak belirleyiniz.
 • Şifrenizin tahmin edilmesinin önüne geçmek için basit ve tahmin edilebilir şifreler kullanmayınız. Hobileriniz, doğum yeriniz veya doğum tarihiniz, T.C. Kimlik Numaranız ve benzer verilerin yer aldığı bilgiler ile şifre oluşturmayınız. Şifreniz ardışık veya tekrar eden rakam / harf dizileri içermemelidir (Örn: 1234, abcd, 1111, 1966). Sıkça kullanılan veya sözlüklerde bulunan kelime ve harf gruplarını içermemelidir. (Örn: qwerty, parola) Şifre güvenliğinizin artırılması için şifrenizde büyük ve küçük harflerin karışık olması, rakamlar ve özel karakterler bulunmalıdır.
 • Hesabınıza başka birinin giriş yapmaya çalıştığını düşünüyorsanız, şifrenizi daha güçlü bir şifreyle değiştiriniz.
 • Kişisel bilgilerinizin güvenliği için, üç ayda bir şifre değişikliği yapmanız önerilmektedir.

Güvenli Cihaz ve Ağları Kullanınız

 • Şifrenizin veya diğer kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesinden korunmak için yalnızca güvendiğiniz cihazları (bilgisayar, telefon, tablet vb.) kullanınız. Ortak kullanım alanlarındaki cihazlar kişisel bilgilerinizi çalmaya yönelik programlar içerebilmektedir.
 • Kişisel cihazlarınızı virüslere ve benzeri programlara karşı koruyunuz. Virüs koruma programları ile düzenli olarak bilgisayarınızı tarayınız. Virüs koruma programınızı düzenli olarak güncelleyiniz.
 • Tarayıcı uygulaması (Chrome, Firefox, Safari, Edge vb.) şifre kaydetme opsiyonlarını kapalı tutunuz.
 • Güvenli olmayan kablosuz ağlar, parola ya da diğer kimlik doğrulama türleri olmadan erişebileceğiniz ağlardır. Güvenli olmayan kablosuz ağlar ile e-Devlet Kapısı’na giriş yapmanız şifre güvenliğinizi tehlikeye sokacaktır. Lütfen güvenli olmayan kablosuz ağlar üzerinden e-Devlet Kapısı’na giriş yapmayınız.
 • Hiçbir zaman kişisel bilgileriniz veya şifreniz e-posta yolu ile sizlere sorulmayacaktır. Zararlı uygulamaların ve virüslerin büyük çoğunluğu e-posta yolu ile yayıldığı için göndericisini tanımadığınız veya şüpheli e-postaları okumadan siliniz.

Yeni e-Devlet Şifresine İhtiyaç Duyarsanız

 • Yurt içinde iseniz, şifrenizi PTT şubelerinden ve Türksat Kablo Ofislerinden alabilirsiniz.
 • Yurt dışında iseniz, şifrenizi ücretsiz olarak elçilik ve konsolosluklardan temin edebilirsiniz.
 • Mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı seçeneklerinden biri ile e-Devlet Kapısı’na giriş yaparak ücretsiz şifre oluşturabilirsiniz.

e-Devlet Şifrenizi Unutursanız

 • Dilerseniz yurt içinde PTT şubeleri veya Türksat Kablo ofislerinden, yurt dışında ise ülkemiz elçilik ve konsolosluklarından yeni bir şifre alabilir;
 • Mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı seçeneklerinden biri ile e-Devlet Kapısı’na giriş yaparak ücretsiz şifre oluşturabilir ve takip eden girişlerinizi bu şifre ile gerçekleştirebilir;
 • Daha önce e-Devlet Kapısı kullanıcı profilinizde cep telefonu numaranızı tanımladıysanız, şifrenizi kendiniz ücretsiz olarak yenileyebilirsiniz. Şifre yenileme işlemini Şifremi Unuttum sayfamızı ziyaret ederek gerçekleştirebilirsiniz.

İki Aşamalı Giriş

İki Aşamalı Giriş e-Devlet Kapısı hesap güvenliğinin artırılması için ek bir güvenlik adımıdır.e-Devlet Kapısı hesap güvenliğinin artırılması amacıyla şifre adımına ek bir güvenlik adımı olan İki Aşamalı Giriş özelliği kullanıma sunulmuştur. Kişisel bilgilerinizin güvenliği için İki Aşamalı Giriş özelliğinin açık olması önerilmektedir. e-Devlet Kapısı'na giriş yaptıktan sonra Güvenlik ve Ayarlar sayfasında yer alan “İki Aşamalı Giriş İşlemleri” menüsünden İki Aşamalı Giriş ayarınızı yönetebilirsiniz.

Resmi e-Devlet Kapısı Mobil Uygulaması

Lütfen resmi olmayan e-Devlet Kapısı mobil uygulamalarını kullanmayınız.

e-Devlet Kapısı mobil uygulamalarını, Android, Apple ve Huawei cihazlarınız için Google Play, App Store ve App Gallery uygulama marketlerinden indirebilirsiniz. e-Devlet Kapısı resmi mobil uygulamalarına aşağıda yer alan uygulama market görsellerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Benzeri görünüm ve isimdeki başka uygulamaları kullanmayınız.

Resmi Sosyal Medya Hesaplarımız

Lütfen bu hesaplar dışındaki, e-Devlet Kapısı adını ve logosunu kullanan sosyal medya hesaplarına itibar etmeyiniz.

Güvenlik Sertifikası

e-Devlet Kapısı sistemi, güvenlik amacıyla elektronik sertifika kullanmaktadır. Erişiminizin güvenli olup olmadığını; adres çubuğunda yer alan web site adresinin “http” değil “https” ile başlamasından ve tarayıcı uygulamasındaki kilit resminden anlayabilirsiniz.

Kullandığınız tarayıcı uygulamasında yer alan kilit sembollerini kullanarak eriştiğiniz sitenin doğruluğuna yönelik sertifika kontrolü yapabilirsiniz.

Kişisel Bilgiler

Kişisel bilgilerinizin gizliliği, aldığınız hizmetlerde güvenliğinizin sağlanması açısından önemlidir. Kimliğinizin teyidi amacı ile kullanılan özel bilgilerinizi hem sosyal medyada hem de gerçek hayatta gizli tutunuz. Doğum Tarihi, T.C. Kimlik Numarası gibi bilgileriniz talep edildiği durumlarda, talep eden kişi veya kurumun bu bilgileri hangi amaç ile istediğini teyit ediniz.

Bu sayfa en son tarihinde güncellenmiştir.