Nasıl Çalışıyor?

e-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerinin internet ve mobil teknolojiler üzerinden hızlı, kesintisiz, güvenli bir şekilde, kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak sunulduğu, kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlayan bir platformdur.

e-Devlet Kapısı kullanıcıların internet üzerinden sunulan kamu hizmetlerinden tek noktadan faydalanabilmesi amacıyla kurulmuştur.

Kurumların Sisteme entegrasyonu tamamlanan hizmetleri, www.türkiye.gov.tr adresi üzerinden sunulabilmekte, kullanıcılar e-Devlet şifresi, e-İmza Mobil İmza, Elektronik Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı ile sisteme giriş yaparak sadece kendilerine ait bilgilere erişebilmektedir. e-Devlet Kapısı'nda profil bilgileri haricinde herhangi bir bilgi tutulmamaktadır. Kullanıcılar, e-Devlet Kapısı hizmetlerini kullanmak istediklerinde, kurum servisleri çağrılır, anlık sorgulama yapılır ve istenilen bilgiler kullanıcılara iletilir.

Bunlara ek olarak tekil oturum sistemi sayesinde kullanıcılar kamu internet siteleri arasında yeniden kayıt olmadan işlem yapabilmekte ve elektronik ödeme sistemi sayesinde tek noktadan ödemelerini gerçekleştirebilmektedir.

e-ntegre İşleyiş Diagramı
Bu sayfa en son tarihinde güncellenmiştir.