e-Devlet Kapısı

İki Aşamalı Giriş Nedir? Neden Gerekir?

İki Aşamalı Giriş özelliği ile e-Devlet Kapısı hesabınızı daha güvenli olarak kullanabilirsiniz.

e-Devlet Kapısına iki aşamalı giriş ,e-Devlet şifresine ek bir güvenlik katmanı olması için tasarlanmıştır. İki aşamalı giriş ile e-Devlet Kapısı şifrenizi başka biri bilse dahi e-Devlet Kapısı hesabınıza giriş yapamayacaktır.

Nasıl Çalışır?

İki Aşamalı Giriş özelliğini güncel sürümünü indirdikten sonra mobil uygulamadan veya web sayfasından kimliğinizle doğruladığınız telefonunuza gelen doğrulama kodunu girerek aktif hale getirebilirsiniz.

İki aşamalı giriş özelliğini açabilmeniz için öncelikle e-Devlet Kapısı hesabınıza tanımlı kimlikle doğrulanmış telefon numaranız olması gerekmektedir. Kimlikle doğrulanmış telefon numarası olan kullanıcılar;

  • e-Devlet Kapısı web uygulaması “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasında yer alan “İki Aşamalı Giriş İşlemleri” isimli işlem menüsü aracılığıyla,
  • e-Devlet Kapısı mobil uygulamasından ayarlar sayfasında yer alan “İki Aşamalı Giriş İşlemleri” isimli işlem menüsü aracılığıyla

iki aşamalı girişi açabilir ve kapatabilirler.

Nasıl Aktif Edilir?

e-Devlet Kapısı'nı tarayıcınızdan açtığınızda Şifre ve Güvenlik Ayarlarım sayfasında yer alan “İki Aşamalı Giriş İşlemleri” isimli işlem menüsü aracılığıyla iki aşamalı giriş ayarınızı yönetebilirsiniz.

İki aşamalı giriş ayarınızı açtığınızda, e-Devlet Kapısı hesabınıza girişlerinizde iki aşamalı olarak gerçekleşecek güvenlik sürecini tamamlamanız gerekecektir. İki aşamalı giriş hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

İki Aşamalı Giriş ile e-Devlet Hesap Güvenliğinizi Arttırın

Kayıtlı Cihaz Nedir?

İki aşamalı giriş özelliği kullanıyorsanız mobil cihazınızı kayıtlı cihaz yaparak sistem tarafından otomatik tanınıp hızlı ve güvenli giriş yapabilirsiniz.

Kayıtlı Cihaz Nasıl Kullanılır?

Kullanılan cihazı kayıtlı cihazınız olarak kaydederseniz, sonrasında mobil uygulamaya aynı cihazla giriş yaptığınızda doğrulama kodu almaya gerek kalmadan sadece şifrenizle iki aşamalı olarak giriş yapabilirsiniz. Web uygulamasından iki aşamalı olarak giriş yaparken de yine doğrulama kodu almadan kayıtlı cihazınıza gelen bildirimi yanıtlayarak giriş yapabilirsiniz.

Kayıtlı cihaz özelliğini kullanabilmeniz için uygulama marketlerinden güncel mobil uygulamayı indirmeniz gerekmektedir.

Kayıtlı cihaz işlemleri ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İki Aşamalı Doğrulama Yedek Kodu Nedir?

İki Aşamalı Girişte doğrulama kodunun size ulaşmaması durumunda yedek kodlarınız ile giriş işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Yedek Kod Nedir?

Yedek kodlar, iki aşamalı giriş sırasında yaşanabilecek, bildirim gelmeme, kayıtlı cihaza erişememe ya da kısa mesaj ile doğrulama kodu alınamadığı durumlarda, işlemi tamamlayabilmek için kullanılan kodlardır.

Nasıl Kullanılır?

İki aşamalı girişi açtıktan sonra “İki Aşamalı Giriş İşlemleri” isimli işlem menüsünden “Yedek Kod İşlemleri” sayfasına giderek yedek kod alabilirsiniz. İşlemler hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sim Kart Bloke Nedir?

Sim kartınızın bloke olması durumunda bloke kaldırma işlemini kolayca yapabilirsiniz.

İki aşamalı girişi aktif olan kullanıcılar SIM kart değişikliği yaparlarsa e-Devlet Kapısına giriş yapmak istediklerinde sistem tarafından güvenlik tedbirleri kapsamında SIM kart bloke durumuna düşeceklerdir. SIM kart bloke durumu kullanıcının kimliğinin tekrar doğrulanması gereken bir süreçtir.

SIM kartım bloke oldu ne yapmalıyım?

SIM kartınız bloke olduğunda sisteme giriş yapabilmek için blokeyi kaldırmanız gerekmektedir. SIM kart blokesi kaldırmak için yapılabilecek işlemler;

  • NFC teknolojisi ile kimlik doğrulama yaparak,
  • e-Devlet Kapısı hesabınıza kayıtlı ve doğrulanmış kurtarma e-posta adresiniz varsa, bu e-posta adresinize gelen doğrulama kodunu girerek,
  • Mobil imza, e-imza veya çipli kimlik kartınız ile giriş yapıp SMS ile doğrulama yaparak,
  • PTT şubeleri üzerinden,
  • Garanti Bankası müşterisiyseniz Garanti Bankası ATM’leri üzerinden,

kaldırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İki Aşamalı Giriş işlemlerinde yaşayabileceğiniz sorunlar için Sıkça Sorulan Sorular sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu sayfa en son tarihinde güncellenmiştir.