e-Devlet Kapısı

e-Devlet’te Engel Yok

Yayınlanma Tarihi: 12/08/2015 Türkiye’deki yaklaşık 3 milyon işitme engellinin e-Devlet Kapısı hizmetlerinden daha etkin yararlanması amacıyla e-Devlet’te Engel Yok Projesi hayata geçirildi.

Proje kapsamında geliştirilen ve işaret dili bilen operatörlerimizin hafta içi saat 08.00 ile 18.00 saatleri arasında çalıştığı çağrı merkezi şeklinde kurgulanan hizmet ile işitme engelli vatandaşların karşılıklı görüntülü canlı destek ortamı üzerinden operatörlerimize yazı veya işaret dili kullanarak istek, öneri ve şikayetlerini kolay bir şekilde ifade edebilmesi sağlanıyor. İşitme engelli vatandaşların iletişim ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Türksat’ın 3 işitme engelli çalışanının da katkılarıyla hazırlanan İşitme Engelli Çağrı Merkezinin test uygulaması 8 Temmuz’da hizmete açıldı. Buna ek olarak, e-Devlet Kapısı’ndaki Sıkça Sorulan Soruların işaret dili eşleniği de oluşturularak sayfadan erişime açıldı.

Bu hizmet ile artık, işitme engelli vatandaşlarımız, e-Devlet Kapısı hizmetlerinden faydalanırken ihtiyaç duyduğu çağrı merkezi hizmetini www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden alabiliyor. İşitme engelli vatandaşlarımızın e-Devlet Kapısı hizmetlerinden daha etkin bir şekilde yararlanabilmesi amacıyla tasarlanan bu hizmet ile, işitme engelli vatandaşlarımız, karşılıklı görüntülü canlı destek ortamı üzerinden operatörlerimizle yazı veya işaret dili kullanarak istek, öneri ve şikâyetlerini kolay bir şekilde ifade edebiliyor, sorularını ve sorunlarını da daha kolay ve daha rahat bir şekilde çözüme kavuşturabiliyor. Böylece özel gereksinimi olan vatandaşların e-Devlet Kapısı hizmetlerinden daha etkin yararlanmaları sağlanarak, bağımsız bir hayat sürdürebilmeleri için uygun ortam oluşturuluyor, dolaylı iletişimin sebep olabileceği yanlış anlaşılma ve zaman kaybı gibi unsurlar ortadan kaldırılmış oluyor.