e-Devlet Kapısı

Kullanıcı Odaklı e-Devlet Kapısı

Yayınlanma Tarihi: 04/06/2015 e-Devlet Kapısı kullanıcı odaklılık yaklaşımıyla tasarlanmış, hizmet entegrasyonu ve geliştirme süreçlerinde de kullanıcı deneyimlerinden beslenen bir yapıdadır.

Sosyal medya, çağrı merkezi ve Bimer vb. diğer iletişim kanalları kullanıcı istek/ öneri ve şikayetlerinin alındığı platformlardır. Öneri/şikayet yönetimi ile düzenli olarak bu kanallardan gelen öneri ve şikayetler değerlendirilmekte, analizleri yapılarak hizmet entegrasyonu ve geliştirme faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Yeni hizmetlerin belirlenmesi konusuna yön veren en önemli veri kullanıcı geri beslemeleridir.

e-Devlet Kapısı mobil uygulamasına yeni eklenecek hizmetlerin planlaması yapılırken en çok kullanılan ve en çok talep edilen e-Devlet Kapısı hizmetlerine öncelik verilir.

Sosyal medya paylaşımları ile kullanıcılara e-Devlet Kapısında görmek istedikleri hizmetler sorulmakta, alınan önerilerler raporlanmaktadır. İş geliştirme faaliyetleri çerçevesinde hizmeti sunan kurum ile görüşmeler gerçekleştirilir.

e-Devlet Kapısı, engelli vatandaşların da kolayca kullanabilmesini sağlayacak tasarım özelliklerine sahiptir.

Görme Engelliler

e-Devlet Kapısı, görme engelliler için geliştirilmiş ekran okuyucu ve kabartma yazı araçları için kolay anlaşılır bir yapıda tasarlanmıştır. Site içindeki bölümlere klavye kısayolları yardımı ile hızla ulaşılabilmektedir. Tüm görsel materyaller metin alternatifleri girilerek erişilebilir hale getirilmiştir.

Hareket Engelliler

e-Devlet kapısı, fare kullanımını en aza indirecek, sadece klavye kullanarak da işlemlerin yapılabilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Hareket engelli bireylerin kullanırken zorlandıkları çok küçük tıklama alanları ve hareketli nesneler en az seviyede kullanılmıştır.

İşitme Engelliler

e-Devlet Kapısı, işitsel engelliler için de bazı ek özellikler sunmaktadır. Site dahilinde sesli uyarı mesajları ve sadece sese dayalı nesneler kullanılmamıştır. Site dahilinde kullanılan sesli öğeler için altyazı veya metin alternatifleri sunulmuştur.

Zihinsel Engelliler

e-Devlet Kapısı dahilindeki metin ve yönlendirmeler son derece açık, basit ve anlaşılır şekilde oluşturulmuştur. Sayfalarda bulunan nesneler hesaplama ve algılama yeteneklerini en az seviyede zorlayacak şekilde tasarlanmıştır. Mecazi ve teknik terimlerden uzak bir dil tercih edilmiştir.