e-Devlet Kapısı

e-Devlet Şifresini Nereden ve Nasıl Alabilirim?

Şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport ve ehliyet, mavi kart, yabancılar için ikamet izin belgesi, çalışma izin belgesi veya geçici koruma kartı ) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alabilirsiniz.
- Mavi kart sahiplerinden şifre başvurularında bu kartın yanında uyruğunda bulunulan devlet makamlarınca verilmiş fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi ibrazı istenir. Mavi kartın ibraz edilemediği durumlarda uyruğuna tabi olunan ülkenin devletince verilen resmi kimlik belgesinden herhangi birisi talep edilerek sistem üzerinden kimlik bilgileri kontrol edilerek e-Devlet şifresi alınabilmektedir.
- Yabancı uyruklu vatandaşların şifre temini için (geçerli) ikamet izin belgesi ibrazı veya T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yabancılara düzenlenen geçerli çalışma izin kartı ile birlikte pasaport ibrazı istenmektedir. Geçici Koruma Belgesi olan vatandaşların pasaport ibrazına gerek yoktur.

Yurtdışında yaşıyorsanız, e-Devlet şifresini yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan temin edilebilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgi için bağlı bulunulan dış temsilcilikler ile iletişime geçebilirsiniz.
Ayrıca anlaşmalı internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza veya T.C Kimlik Kartı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra da şifrenizi oluşturabilirsiniz.